Psiholog ili psihijatar: isto ili ne?
Kako je sama psihologija bila tabu tema u potpunosti do pojave pandemije prije četiri godine, tako niko od nas nije bio toliko upoznat šta je to ustvari psihologija i šta to psiholozi rade. Detaljnije u tekstu.
Lina Suljić-Selimović, dipl. psiholog
O psihijatrima se otprilike znalo, jer se laički rečeno: „On je lud, on treba psihijatru“. Ovo se jako često moglo čuti. O psihologiji su znali samo oni koji su se zanimali ili su nekim slučajem naišli na psihloga ili razgovor sa istim. Sada je sve rjeđe to ta neko nije čuo za psihloga, ali i dalje, naravno tu potoje nedoumice. Nadam se da će se barem neke on njih, kroz ovaj tekst razriješiti.
Šta to radi psiholog?
Psiholozi su registrovani zdravstveni radnici koji su obučeni za ljudsko ponašanje. Neki psiholozi odlučuju da završe daljnju obuku kako bi dobili podršku u specifičnim područjima psihologije, kao što su klinička psihologija, neuropsihologija, psihologija mentalnog zdravlja, socijalna psihologija, forenzička, organizacijska i sportska psihologija. Psiholozi rade u oblastima kao što su škole, bolnice, zdravstvene službe u zajednici, sudovi, zatvori, preduzeća i privatne prakse. Mogu se specijalizirati za pomoć djeci, tinejdžerima ili porodicama.
Možete posjetiti psihologa za pomoć kod problema kao što su:
-depresija,
-anksioznost ili stres
-zloupotreba droga i alkohola
-poremećaji hranjenja
-strahovi i fobije
-nisko samopouzdanje
-posttraumatski stresni poremećaj
Psiholog vam takođe može pomoći da se nosite sa izazovima sa kojima se možete suočiti u životu kao što su:
-finansijski stres,
-raskid veze
-nasilje u porodici
-starenje
-tuga ili gubitka
Šta to radi psihijatar?
Psihijatri su doktori medicine koji su završili specijaliziranu obuku iz psihijatrije, koja se bavi dijagnostikovanjem, liječenjem i prevencijom mentalnih, emocionalnih i poremećaja ponašanja. Djeluju na različite načine i mogu koristiti kombinaciju tretmana, uključujući savjetovanje, psihoterapiju i lijekove kao što su antidepresivi. Obično mogu primiti ljude u bolnicu ako je potrebno.
Potreba za posjetom psihijatru se javlja ukoliko imate teška mentalna stanje kao što su:
-teška depresija
-anksiozni poremećaji,
-napadi panike i fobije,
-bipolarni poremećaj i šizofrenija
-poremećaji u ishrani, poput anoreksije i bulimije
-poremećaj pažnje i hiperaktivnost (ADHD)
-opsesivno kompulzivni poremećaj (OKP)
-posttraumatski stresni poremećaj (PTSP).
Psihijatri rade u bolnicama, klinikama i službama za mentalno zdravlje u zajednici, kao i u privatnoj praksi.
Koje su razlike između psihologa i psihijatara?
Glavna razlika između njih je u tome što je psihijatar obučen kao doktor medicine i može prepisivati lijekove. Psiholog nije ljekar i ne može da prepisuje lijekove.
Međutim, postoji mnogo sličnosti između psihijatara i psihologa. Oboje su obučeni da razumeiu kako vaš mozak radi, kako razmišljate i kako se ponašate. Obojica mogu koristiti različite vrste savjetovanja i psihoterapije da Vam pomognu. I psiholozi i psihijatri koriste različite oblike terapije kako bi pomogli kod problema mentalnog zdravlja. Oni vam mogu pomoći da razvijete bolje načine razmišljanja i ponašanja.
Ukoliko ste se prepoznali u jednoj od kategorija koje su naveden, a da se njima bavi i sphijatar i psiholog, postoji mogućnost da će se javiti pitanje:
Da li da posjetim psihologa ili psihijatra?
Možda ćete trebati posjetiti psihologa ako:
-imate anksioznost,
-depresiju,
-stresne životne događaje ili bilo koju drugu poteškoću sa mentalnim zdravljem,
-osjećate da je život teži i potrebna vam je podrška da se nosite sa problemima u tom periodu života,
-želite procjenu vašeg mentalnog zdravlja
Možda ćete trebati posjetiti psihijatra ako:
-je vaše stanje teško
-dugo je trajalo, ili se i dalje vraća
-drugi tretmani ne rade
-razmišljate o samopovređivanju ili samoubistvu
-vaš doktor porodične medicine smatra da biste trebali da ga posjetite
Kada ste se pronašli u određenoj kategoriji i potrebno je da odaberete najboljeg psihloga ili psihijatra za rad na Vašem problemu, možete se obratiti više njih i postaviti im neka pitanja, koja bi Vam olakšala da steknete uvid u to čiji rad Vam najviše odgovara, poput:
-Kako mi možete pomoći?
-Koliko mi je sesija potrebno?
-Koliko često moramo da imamo susrete?
-Koliko naplaćujete?
Kada dobijete odgovore na ova pitanja, dobiti ćete sliku o tome kako bi otprilike trebao izgledati vaš put rješavanja problema uz ovakvu vrstu podrške.
Kako mogu pronaći gdje se to nalazi psiholog?
Prva stanica može svakako biti vaš porodični ljekar, ili po preporuci. A ukoliko osjetite potrebu da potražite psihologa sami, uskoro ćemo imati rubriku na stranici koja će Vam pružiti sve potrebne podatke.
Nadam se da ste nakon čitanja ovog teksta uspjeli naučiti koje su to razlike između psihologa i psihijatra i u kojim situacijama vam je potreban psiholog, a u kojima psihijatar.
Lina Suljić-Selimović, diplomirani psiholog
Izvori: healthdirect.gov.au